
De onzichtbare uren van mantelzorg en uitputting
Mantelzorgers kunnen best wat meer uren besteden aan de zorg in de thuissituatie, in verpleeghuizen en in ziekenhuizen. Want als die mantelzorger daar een uurtje per dag op bezoek komt, dan is het toch een kleine moeite om wat extra dingen te doen? En zo wordt op steeds meer mantelzorgers de druk verhoogd om aanvullende taken uit te voeren of zaken over te nemen van de professionele zorg.
Tja, dit zou inderdaad mogelijk zijn als je het aantal uren mantelzorg baseert op de tijd dat iemand daadwerkelijk fysiek naast een zorgvrager zit. Dan heb je het waarschijnlijk over een paar uur per week. Maar er zijn twee zaken waaraan voorbij gegaan wordt. Dat zijn nl. de onzichtbare uren van mantelzorg en de uitputting van de mantelzorger.
Mensen zien je rustig zitten met een bakje koffie, blij dat je even ruimte hebt voor fijn contact met jouw dierbare. Maar ze vergeten dat er vaak voor bv. een opname een uitputtingsslag heeft plaatsgevonden. Ze zien niet dat je even op adem moet komen. Dat je er alles aan doet om nog overeind te blijven. Ze denken dat je nu tijd over moet hebben, want zij zorgen nu toch voor jouw dierbare? Dus dan komt de vraag of je wat kunt helpen in de zorg. Hier botsen de verschillende belangen. Het belang van de professionele zorg om meer handen rond het bed te krijgen en het belang van de mantelzorger om eindelijk wat meer rust te krijgen.
En dan al die uren die niet gezien worden. De uren die je voor jouw dierbare bezig bent met de administratie, indicaties, hulpmiddelen, nabellen, ziekenhuisbezoek, boodschappen, wassen, reistijd, telefonisch steun geven en wat al niet meer. Deze onzichtbare randtaken kosten al gauw tussen de 10 en 20 uur per week, als het al niet meer is.
En dan sta je ineens voor een nieuwe uitdaging. Want hoe bescherm je jezelf, houd je de relatie met de instelling goed en hoe maak je dat duidelijk? Dit is geen gemakkelijke opgave, maar onze ervaring is dat je vooral helder en duidelijk moet zijn. Geef aan wat je al doet en wat er wel en niet meer kan. En bedenk goed dat je onmisbaar bent voor jouw dierbare in het persoonlijke contact en in de vertrouwde relatie. Daarin ben je onvervangbaar!
Ben 24/7 mantelzorger van echtgenoot met alzheimer. Werk in verpleeghuis. Verpleeghuis doet er veel aan om mantelzorgers te laten helpen. Maar voor personeel die 24/7 mantelzorger is is er niets geregeld.